Velikonoční setkání

velikonoce

Obec Patokryje, ve spolupráci s církví Apoštolskou, si Vás dovoluje pozvat na „Velikonoční setkání“, které proběhne v pátek 29. března 2024 od 17:00 hodin, v prostorách bývalé kaple sv. Jana Nepomuckého.
Čekají nás písně a povídání o Velikonocích. Historie Velikonoc v České republice sahá až do středověku, kdy byly tyto svátky slaveny jako oslava jara a symbolický konec zimy. Křesťanské tradice se v Česku rozvinuly až během středověku, kdy se začaly slavit procesí a bohoslužby. V 16. století bylo České království připojeno k Habsburské říši a následně katolická církev začala výrazně ovlivňovat slavení Velikonoc. Tyto svátky se staly hlavním křesťanským svátkem a trvaly až do 18. století, kdy bylo slavení Velikonoc omezeno. V 19. a 20. století bylo slavení Velikonoc v Česku výrazně ovlivněno politickými a náboženskými změnami. Po vzniku Československa byly Velikonoce znovu uznány jako státní svátek a začaly se slavit s novými tradicemi a zvyky, jako je pomlázkování a koledování.
V současnosti jsou Velikonoce stále významným svátkem v České republice a slaví se s tradičními křesťanskými a národními rituály. Tyto svátky představují důležitý symbol jara a nového života a jsou stále významnou součástí české kultury a tradice.

Karel Řehák
starosta obce