FolkVes pod Zlatníkem

img 5265

Dne 17. července se uskutečnil druhý ročník Folk-Country festivalu Folk Ves pod Zlatníkem, který si své místo našel na hřišti v obci Patokryje. Program otvírala Skupina místních muzikantů, která minulý ročník naopak uzavírala. Tradičně zazněly písně převzaté, ale i dvě autorské. S převzatých vzdali hold Michalu Tučnému, Rangers, ale převahu měli písně Jana a Františka Nedvědů, kterého už bohužel na pódiích neuvidíme. Manželé Gremlicovi společně  s Mírou Bublíkem a Viktorem Mikou ještě přidali dvě vlastní skladby s křesťanskou tématikou. Manželé Hofferovi přišli s krásným zvukem dvanácti strunné kytary a citlivě odzpívanými skladbami a udělali tak krásnou tečku za prvním blokem. Pak program pokračoval vystoupením skupiny LIPO z Děčína, která se tu objevila i minulý rok a stává se tak stálicí tohoto festivalu. Skladbám jako „Daniela“ nebo „Když noc vystřídá ráno“ , které jsou posluchačům známé, předcházeli i skladby novější a méně známe. Všechny písně skupiny Lipo mají krásné melodické linky a poctivě vystavěný text. Na klucích z Lipa i přes nepřízeň počasí bylo vidět, jak si celé vystoupení užívají a to přitáhlo do hlediště z vedle stojícího stanu více lidí, kteří jim zpod deštníků a pláštěnek jejich energii opětovali. Vytvořilo to náladu, která takovému festivalu velice sluší.

Kapela PROSPECT u které bylo potřeba nazvučit bicí vytvořila malinko delší zvukařské okénko, odměnou však byli precizně odvedené bluegrasové skladby. Nechyběli mandolínové, bandžové a kytarové sóla. Kapela Prospect měla u nás v Patokryjích svou světovou premiéru. Působili však, jako kdyby spolu hráli již léta a koncovka složená ze skladeb od Stinga, kterým zvuk banja a mandolíny dodal ještě větší romantickou náladu a velice zdařilá Telegraph road, kterou  našinec zná od kapely Druhá Tráva už vyloženě dávala festivalu skvělou náladu, kterou navíc podpořilo počasí. Přestalo pršet a hlediště už bylo plné a připravené na vrchol večera.

Vrcholem večera se pak stalo vystoupení Jaroslava Samsona Lenka a skupiny Hop Trop. Nejdříve Samson zahrál sám. Skladby jako „Laciný víno“, „Katce“ byli doplněny i dětem známými skladbami z večerníčků o medvědech a ježcích. Písně věnované nám stárnoucím s vtipně vypointovanými narážkami na návyky a neduhy, které s věkem přichází pobavili jak muže tak ženy. Toho kdo takto Samsona nezná nenechali na pochybách, že kromě toho, že je výborný textař a hudebník je i skvělý bavič. Vše jako vždy neopomněl doplnit vtipnými komentáři.

A pak už přišlo na řadu celé trio Hop Trop. Jejich písně jsou notoricky známé, přesto je vždy skvělé znovu vidět s jakou opravdovostí a zaujetím je tato trojce předává publiku. Písně o kamarádství, trempinku. Písně postavené na příbězích, které jsou ne nepodobné příběhům z oblíbených májovek a foglarovek nás již 42 let provázejí našimi životy. Ano tak dlouho tato kapela objíždí naší zemi, ale i další země světa, kde hraje krajanům ale i dalšímu publiku. Děkujeme.

Festival, i když ze začátku deštivý, nakonec bavil a přinesl zábavu všem, kdo přišli.

Text: Olda Gremlica.

Fotografie z akce jsou ZDE.

Karel Řehák
starosta obce