Zuzana Bubílková
nahrávám mapu....

Datum / čas
10. 11. 2016
17:00 - 18:30

Místo konání
Obecní dům Patokryje

Kategorie


Komentátorka, moderátorka a redaktorka Zuzana Bubílková se narodila na Moravě, ale zdravotní problémy jejího otce jí zavály na sousední Slovensko. Protože si Bubílková již v dětství přála být rozhlasovou redaktorkou, navštěvovala dramatické kroužky a protože navíc souběžně projevovala literární nadání, čehož důkazem byla její láska k psaní slohových prací stejně jako pokusy o vlastní veršovanou tvorbu, nelze se divit tomu, že ve svém pozdějším věku na jedné z bratislavských vysokých škol vystudovala žurnalistiku. Bubílková se na uměleckém poli prosadila také jako scénáristka, spisovatelka či nezávislá publicistka a široká veřejnost včetně kolegů ji v několika posledních desetiletí bere jako nekorunovanou královnu satiry.

Zuzana Bubílková svou uměleckou profesní dráhu odstartovala v časopise Popular, poté chvíli pracovala na postu redaktorky a moderátorky rozhlasového pořadu pro motoristy Pozor, zákruta! a po odchodu k televizi začala na přelomu 8o. a 9o. let minulého století moderovat nejprve zpravodajství z oblasti dopravy a životního prostředí, než se stala tváří revolučních zpráv přímo z terénu. Bubílková v posametovém čase přijala místo zpravodajky z Federálního shromáždění a krátce byla i zástupkyní šéfredaktora zpravodajství. Přestože byla Bubílková tehdy na obrazovce vidět de facto denně, do širšího povědomí televizních diváků jí pomohl až diskusní pořad Co týden dal, který moderovala spolu s O. Černým. Ostatně kolegové byli a zřejmě i nadále budou pro Z. Bubílkovou osudovou záležitostí. Jasným důkazem je M. Šimek, s nímž se Bubílková setkala při své práci pro rádio Frekvence 1 a s nímž pak bezmála celé jedno desetiletí připravovala nejprve veleúspěšný pořad S politiky netančím, na nějž navázalo Politické harašení aneb S politiky stále netančíme. Inteligentní a zábavná satira komentující politické dění včetně osobnosti politiků si u diváků získala značnou oblibu a Z. Bubílkové po předčasném Šimkově odchodu nezbylo nic jiného, než v ní pokračovat navzdory skeptickým předpovědím sama. Ve stejném stylu a stále sama se Bubílková v posledních dvou letech na obrazovce vyskytuje s pořadem Politická střelnice aneb Konečně bez cenzury, kromě něhož připravovala paralelně spolu s M. Knorem také Sametové hašteření. Ačkoliv si Z. Bubílková své soukromí chrání, s částmi ze svého pohnutého životního osudu s mnoha osobními, pracovními i zdravotními peripetiemi spojenými s odmítnutou emigrací, potratem druhého dítěte nebo překonanou rakovinou štítné žlázy se svěřila v medailonku z dlouhodobého televizního cyklu 13. komnata, kterou spolu s ní realizovala J. Klusáková. V žhavé současnosti se Bubílková na televizních obrazovkách objevuje v titulní úloze dlouho očekávané soutěžní reality show V. Nouzáka Bubu hledá chlapa, jež si vzala za úkol najít pro ni nového a neokoukaného vhodného spoluhráče a jevištního partnera. Přejme Zuzaně Bubílkové, aby svého dalšího parťáka skutečně našla a mohla, znovu ve dvojici, navázat, ne – li přímo pokračovat ve zcela originálním stylu televizní zábavy.

Zuzana Bubílková si svůj jevištní křest odbyla poč. 9o. let v pražském Divadle Jiřího Grossmanna jako host v programech M. Šimka a z úspěšně navázané spolupráce se s přibývajícími léty vyklubala u obyčejných lidí po celé republice oblíbená řada hudebně zábavných pořadů, v nichž předvedla jak svůj nesporný talent politické komentátorky, tak potvrdila, že je výraznou osobností s mimořádným přehledem o komplexním dění ve společnosti.

Zuzana Bubílková je mimo veškeré výše uvedené aktivity také autorkou úspěšné knihy Co kamery neviděly, do níž vtěsnala své působení v televizi po čas sametové revoluce i několik let po ní; a mimo to je i spoluautorkou publikace o moderování televizních diskusních pořadů pojmenované Co týden (ne)dal.

zdroj: Daniel Rubeš – Lexikon osobností česko – slovenské kultury

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.