Robert Šlachta v Patokryjích!

Čtyři roky po svém odchodu od policie a několik měsíců poté, co svlékl uniformu celníka, vydal bývalý šéf protimafiánské jednotky Robert Šlachta knižní rozhovor „Třicet let pod přísahou“ s novinářem Josefem Klímou.
Zásadní část knihy se věnuje klíčové kauze Šlachtovy kariéry – případu kolem Jany Nagyové. Bývalý detektiv v knize popisuje, že původním cílem detektivů nebyla šéfka kabinetu Petra Nečase, ale chobotnice kolem Vrchního státního zastupitelství v Praze. „Odposlouchávali jsme státní zástupce a další osoby. Bylo jasné, že úniky jdou od (žalobce) Libora Grygárka. Ale ještě jsme nevěděli, že ten únik šel přes ni a že to použili s Nečasem proti Topolánkovi. Oni potřebovali Topolánka shodit a vytvořit příběh Dalíka ohledně úplatku,“ míní Šlachta.

Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta navštíví naší obec v pondělí 1. června 2020. Potkáme se s ním v Obecním domě od 17:00 hodin v rámci besed Povídání s…  Vstupenky za cenu symbolickou koronavirovou budou k dostání na obecním úřadě od středy 20. května 2020.

V knize popsal i způsob, jakým podle něj tehdy fungoval zmíněný náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek. „Najednou jsme začali zjišťovat, že pan Grygárek plní v podstatě roli hlídacího psa pro spoustu vlivných osob v této zemi, mezi něž patřila celá řada lobbistů, politiků z ODS a manažerů. Zjednodušeně řečeno si pan Grygárek ty spisy vyžádal, udělal podrobnou analýzu a podal zprávu těm, kterých se to týkalo,“ uvedl Šlachta. Podle něj Grygárek plnil podobnou úlohu mimo jiné v kauze kolem nákupu obrněnců Pandur, kde došlo k vyzrazení jména utajovaného svědka.

Grygárek byl skutečně v jedné větvi kauzy Nagyová obviněn. Šlo o případ, který se týkal podezřelých stamilionů na kontě lobbisty Romana Janouška ve Švýcarsku. Podle policejního obvinění měl Grygárek poté, co se dozvěděl o existenci peněz od švýcarských orgánů, zahájit vyšetřování v Česku. To však neudělal. Loni v říjnu Grygárkovo stíhání zastavil pražský vrchní soud.

Bývalý šéf ÚOOZ se věnuje i vztahu s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem z ODS. Šlachta v knize líčí mimo jiné epizodu, kdy ho Langer upozorňoval, aby dal ruce pryč od Jany Nagyové.
„To už ministrem vnitra nebyl, ale pořád měl velký vliv. Sešli jsme se na Zbraslavi kolem půlnoci. Já tušil, že by se mohlo dít něco nepříjemného, tak jsem si vzal s sebou dva kolegy. Langer si mě pozval do auta a řekl mi, abych si jen uvědomil s tím obesíláním paní Nagyové, kdo mě dostal do funkce, abychom věděli, že se máme Nagyové vyhýbat, že to není dobře, abychom ji nějak zmiňovali a vůbec se kolem ní točili (Šlachta šel do čela ÚOOZ, když byl Langer ministrem)“, vzpomíná Šlachta.

S Langerem ho paradoxně později svedl dohromady jeden z posledních případů jeho útvaru s krycím názvem Vidkun. Ten se točil kolem klientelistických vazeb mezi policisty a podnikateli na Olomoucku. Tehdy Šlachtovi lidé zadrželi i Langera a prohledávali mu byt. Kauza Vidkun je nyní u soudu. Šlachta v knize poodhalil i své plány pro nadcházející život. A připustil, že ho láká politická dráha, jak se ostatně spekulovalo ještě v době, kdy byl náměstkem u celníků.

„Politika je jedna z věcí, o které uvažuji. Ale asi s žádnou ze stávajících stran. Spíš zvažuji v hlavě, jestli vůbec do politiky jít, a pokud ano, tak v jaké formě. Co ale pro mne bude nejdůležitější po dopsání této knihy, bude její propagace, tedy snaha, aby se dostala co možná k největšímu počtu čtenářů. Podstatná pak pro mne bude jejich zpětná vazba, která pro mne bude důležitá při rozhodování,“ uvedl Šlachta. (zdroj: iDnec.cz)

Přijďte si poslechnout, jak to bylo doopravdy!

Karel Řehák
starosta obce

0 0 vote
Article Rating
Povídání s Ivo Jahelkou

Povídání s Ivo Jahelkou

V pondělí devatenáctého listopadu navštíví naší obec v rámci cyklu besed Povídání s... JUDr. Ivo Jahelka. Ivo Jahelka vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze a získal titul JUDr. Začal se věnovat zhudebňování různých soudních případů a všelijakých kuriózních příběhů...

Halina Pawlowská – „Chuť do života“

Halina Pawlowská – „Chuť do života“

Obec Patokryje v rámci cyklu besed Povídání s… připravila na úterý 16. října 2018 od 19:00 hodin setkání s Halinou Pawlowskou, nejprodávanější českou spisovatelkou, scénáristkou, moderátorkou a publicistkou. Halina Pawlowská se narodila v Praze jako jediná dcera...

Fotky z povídání s Janem Přeučilem

Fotky z povídání s Janem Přeučilem

Máme za sebou další besedu z cyklu Povídání s..., tentokrát s mistrem rétoriky, hercem panem Janem Přeučilem. Bez moderátora a bez mikrofonu dokázal zaujmout celý sál. Jeho hlas byl slyšet nejenom po celé budově Obecního domu, ale i venku. Nejdříve vyprávěl o svém...

Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x